Matematisk problem 5 (svær) 1 / 8 En bil kan køre 42 kilometer på 4,5 time. Hvor langt kan den køre på 3 timer? 28 Km 15 Km 30 Km 50 Km Løsning Tilbagelagt afstand pr. time: 42km/4.5 = 9,33 km Tilbagelagt afstand på 3 timer: 9,33 km x 3 = 28 km 2 / 8 En båd kan sejle 36 kilometer på 3 timer. Hvor lang kan båden sejle på 12 timer? 100 Km 212 Km 144 Km 165 Km Løsning Tilbagelagt afstand pr. time: 36 km/3= 12 km Tilbagelagt afstand på 12 timer: 12 km x 12 = 144 km 3 / 8 Prisen for 12 stykker slik er 6,60 Euro. Hvad koster 3 stykker slik? 1,65 Euro 1,85 Euro 5,25 Euro 0,26 Euro Løsning Prisen for et stykke slik: 6,60/12 = 0,55 Euro Prisen for tre stykker: 3 x 0,55 Euro = 1,65 Euro 4 / 8 24 t-shits koster 990 DKK, hvad koster 8 t-shirts ? 38,7 130 256,6 330 Løsning Pris 1 t-shirt: 990 ÷ 24 = 41,25 DKK Pris 8 t-shirts = 8 x 41.25 = 330 DKK Eller hurtigere: Forholdet mellem 24 og 8 er 3 (3 x 8 = 24) derved er 990 / 3 = 330 DKK 5 / 8 En fabrik kan producere 90 kilo forarbejdet mad på 200 minutter. Hvor mange kilo kan den producere på 6 timer? 80 Kg 162 Kg 315 Kg 226 Kg Løsning 60 minutter = 1 time 200 minutter konverteret til timer: 200 ÷ 60 = 3.33 timer Kilo mad lavet på en time: 90/3.33 = 27 kg Kilo mad lavet på 6 timer: 27 kg x 6 = 162 kg 6 / 8 En ingeniørstuderende kan løse 38 matematikproblemer på 2,5 time. Hvor mange kan han/hun løse på 15 timer? 228 106 295 98 Løsning Antal problemer løst på en time: 38 ÷ 2,5 = 15,2 Antal problemer løst på 15 timer: 15,2 x 15 = 228 7 / 8 218 bøger koster 7085 Euro. Hvor meget koster 32 bøger? 360,50 Euro 675,25 Euro 1040 Euro 1850 Euro Løsning Prisen for én bog: 7085 ÷ 218 = 32,5 Euro Prisen for 32 bøger: 32 x 32,5 Euro = 1040 Euro 8 / 8 Der skal bruges 9 liter vand til at lave 54 liter af en blanding. Hvor meget vand skal der bruges til at lave 162 liter af en blanding? 30 liter 12 liter 27 liter 36 liter Løsning Forhold mellem vand og blandingen: 9/54 = X/162 X= 162/54 x 9 X = 27 liter vand Your score isThe average score is 88%